Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

wracamy z konferencją, która z przyczyn pandemii nie została zorganizowana w zeszłym roku! Odbędzie się ona w dniach 23 i 24 września br. Zakładamy, że konferencja będzie miała charakter mieszany (hybrydowy), przy czym liczymy na to, że spora część uczestników będzie mogła zaszczycić nas swoją obecnością w Szczecinie. Przez ten rok życie dostarczyło nam kolejnych tematów wymagających analizy i dyskusji.

Przekonanie, że zjawiska zachodzące w sferze „miękkiej” – wartości, idei, narracji – stanowią niebagatelny czynnik wszelkich procesów społecznych było zasadniczym wkładem Maxa Webera do socjologii, a następnie leżało u podłoża tzw. zwrotu kulturowego w naukach społecznych. Dziś jesteśmy świadkami napięć pomiędzy „wspólnotami znaczeń” czy też „wspólnotami interpretacyjnymi” oraz sporów

dotyczących tego, jak kształtować szeroko rozumianą sferę instytucjonalną społeczeństwa. Istotnym podmiotem i przedmiotem tych procesów jest religia. Tematyka naszych zainteresowań stanowi dziś bodajże większe wyzwanie niż w czasach kulturowej stabilizacji. Do stawiania – obok formułowanych twierdzeń – pytań, o których mowa w tytule konferencji, skłania sytuacja, w której mamy do czynienia ze stosunkowo intensywnymi przemianami oraz silnym oddziaływaniem czynników mogących generować dalsze przemiany. Nowe konteksty pozwalają ujrzeć religię zarówno jako wciąż wkomponowaną w kulturę i życie społeczne, jak i postawioną w kłopotliwej sytuacji w obliczu nowych tendencji. Wobec zderzeń idei oraz stanowisk, tym ważniejsza staje się rola namysłu i dyskusji badaczy społecznych, do czego znakomitą okazją będzie nasze spotkanie konferencyjne.

Proponowane przez nas obszary tematyczne to:

  • przemiany sfery aksjonormatywnej a religia
  • idee, ideologie i religia
  • religia i tożsamości społeczne
  • religia i religijność wobec sytuacji pandemii
  • religia a kulturowe zmiany w instytucjach społecznych
  • przemiany kulturowe we wnętrzu instytucji religijnych
  • państwo, władza i religia
  • religia we współczesnej kulturze popularnej
  • współczesna sztuka wobec religii
  • teoretyczne ujęcia współczesnych zjawisk religijnych i z religią powiązanych.

Proponujemy także kontynuację „Forum Nowych Książek” jako okazji do omówienia najnowszych osiągnięć akademickich w dziedzinie nauk społecznych czy humanistycznych zajmujących się religią. Zgłoszenie prezentacji książki nie wyklucza możliwości zgłoszenia referatu.

Dalsze, bardziej szczegółowe informacje zostaną podane do maja br., jednak już teraz można zgłaszać tytuły wystąpień.