Organizacja jako obszar badań

Organizacja i zarządzanie

W 2007 roku zostałam poproszona o przygotowanie rozdziału do księgi jubileuszowej prof. Stanisława Kosińskiego. Był to dla mnie zaszczyt. Napisałam tekst pod tytułem „Hierarchia relacji mistrz-uczeń a heterarchia sieci badawczych – uwagi o współczesnych uczonych”. Nadchodziło nowe. I choć w roku 2015 utworzyłam Zakład Socjologii Organizacji i Zarządzania wiedziałam, że nie będzie to sztywna struktura.

Artykuł


Działalność

Zespół badawczy Socjologia i Psychologia Organizacji powstał w 2019 roku. W ciągu niespełna pięciu lat zorganizowaliśmy pięć ogólnopolskich konferencji, wydaliśmy kilka ważnych – jak nam się wydaje – publikacji. W 2024 zespół został zrekonstruowany i poszerzony. Wśród nas są przedstawiciele kilku nowych dyscyplin – nauk o zarządzaniu, pedagogiki, geografii społecznej, nauk o polityce. Jednym z tematów badawczych, w ramach których możemy połączyć swoją wiedzę jest zaangażowanie organizacyjne. Inne potencjalne projekty mogą dotyczyć sztucznej inteligencji w organizacjach, zawodów morskich czy wizji przyszłości pracy wśród przedstawicieli pokoleń Z i Alfa.


Ciągłość i zmiana

„Ciągłość i zmiana” – jak podkreślał prof. Stefan Nowak, a za nim prof. Kazimierz Doktór. Innowacja i tradycja – bo nie da się eksplorować nowych krain bez kompasu. Aby prowadzić nowoczesne badania konieczna jest swoboda, elastyczność, szybka wymiana w sieci komunikacji, ale aby prowadzić badania znaczące, ważne, potrzebne jest zakorzenienie w wartościach, odpowiedzialność, wrażliwość – tego uczymy się od mistrzów i oby ten międzypokoleniowy proces w akademii trwał nadal!

dr. hab Agnieszka Kołodziej-Durnaś prof. US.