Dzisiaj dotarła do nas kolejna smutna wiadomość – 20 stycznia 2023 r. zmarł prof. Karol Piasecki.

Antropolog, ornitolog, autor ponad 200 publikacji z dziedzin antropologii kulturowej i fizycznej, amerykanistyki, afrykanistyki, ornitologii, archeologii, ochrony przyrody. W latach 1999-2004 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2002 -2021 (do przejścia na emeryturę) – profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. Przez wiele lat kierował na naszym uniwersytecie Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej. Jako profesor wizytujący wykładał na wielu zagranicznych uniwersytetach, m. in. w Limie i Arequipie. Uczestnik wypraw badawczych w Syrii, Libanie, Egipcie, Peru, Ekwadorze, Federacji Rosyjskiej. Specjalizował się w rekonstrukcjach wyglądu twarzy na podstawie czaszek – w 2005 roku uczestniczył w odnalezieniu grobu Mikołaja Kopernika i odtworzenia jego portretu.

W 2021 roku nakładem Uniwersytetu Szczecińskiego ukazało się dwutomowe dzieło, podsumowujące dorobek śp. Profesora w badaniach nad ludami północy: Hiperborejczycy czyli ludy cyrkumborealne.

 Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w kaplicy głównej Cmentarza Centralnego w Szczecinie, w środę, 25 stycznia, o godzinie 13.00.